

 |
|
Szerző(k): |
|
Kiss Réka, M. Kiss Sándor |
Főcím: |
|
A csalogány elszállt |
Alcím: |
|
Tóth Ilona tragikuma |
Kiadási hely: |
|
Budapest |
Kiadó: |
|
Kairosz |
Év: |
|
2007 |
Terjedelem: |
|
501 oldal |
Ár: |
|
4900 Ft |
Könyvtípus: |
|
Monográfia |
Nyelv: |
|
Magyar |
|
|
|
Eörsi László
"Ott, akkor és úgy..."
Tóth Ilona kivégzésének ötvenedik évfordulójára a híressé vált medika történetéről az eddigieknél jóval vaskosabb tanulmány jelent meg. A Magyar Nemzet riportere így mutatja be a kötetet: "Véget érhet a Tóth Ilona személye körüli vita, amely a kivégzése óta eltelt ötven évben, különösen a rendszerváltás óta újra és újra fellobban. Kiss Réka és M. Kiss Sándor történészek könyvükben hatévi kutatómunka után minden kétséget kizáróan bebizonyítják: az a brutális gyilkosság, amellyel a medikát kirakatperében vádolják, ott, akkor és úgy, ahogy a peranyagban szerepel, nem történhetett meg."
M. Kiss Sándor ezt nyilatkozta: "Amikor elkezdtük kutatni az ügyet, semmit nem zártunk ki. Végül is az, hogy egy ellenállóbázison elfognak egy kémet, akit önvédelemből megölnek, nem olyan képtelen eset egy forradalomban, hiszen ez nem kártyaparti, ahol glaszékesztyűben ülnek az urak és licitálnak egymásra. A forradalom néha kemény, véres valóság, és megvan az önvédelmi joga. Ezért nem lepődtünk volna meg, ha a kutatások végén arra a következtetésre jutunk, hogy az eset megtörtént… - de nem történt meg" A recenzens viszont igencsak meglepődött volna. A kötet egésze pedig teljes mértékben M. Kiss interjúrészletét cáfolja.
A Kollár-ügy
Az "ott, akkor és úgy nem következhetett be" megállapítást a szerzőpáros több helyütt is hangsúlyozza Ebben 500 oldalas, a legkisebb részletekre is kitérő opuszban a szerzők szinte minden állításukkal e tétel bizonyítását akarták elérni. Úgy vélem, sokkal szerencsésebb kiindulópont lett volna, ha elsősorban - és nem csupán mellékesen - a Péterfy Sándor Utcai Kórházban és vonzáskörében történt politikai ellenállás történetének rekonstrukciójára irányul ez a hatalmas munka. A fontosabb kutatási eredmények megtalálhatók a politikai (és részben a fegyveres) ellenállás tárgykörében - amelyről eddig még nem jelent meg ehhez hasonló alapos tanulmány -, ebben a formában azonban, Tóth Ilona történetére fűzve, kevéssé követhetőek a történések.
A fő kérdés, hogy az alaptétel (a Tóth Ilona és társai per ítéletének állításai "ott, akkor és úgy nem történhettek meg") mire vonatkozik. Jelentéktelen momentumokra-e, vagy a Kollár-ügy lényegére? (Vagyis arra a problémára, hogy a medika és két társa megölt-e egy embert, avagy koncepciós alapon ítélték mindhármukat halálra.) Mindkét típusra bőven van példa e terjedelmes opuszban. E vitának csakis a Kollár-ügy lényegét illetően van értelme. Mert ha semmilyen konkrét bizonyítékunk nincs arra, hogy a hatóságok műpert rendeztek, ellenben számos adattal, forrással igazolni lehet a per fő állításait, vajmi csekély jelentőségűek azok a részletkérdések, amelyek ma már úgysem rekonstruálhatók.
A szerzőpáros - szinte az első oldaltól az utolsóig - rendkívül lelkiismeretes "pótnyomozást" folytat Tóth Ilona ártatlanságának védelmében. Elismerésre méltó precizitással mutatják fel az ellentmondásokat (vagy az annak látszó problémákat), a legapróbb momentumok sem kerülik el figyelmüket.
Az eddig megjelent tanulmányokhoz képest a kötet legjelentősebb nóvuma annak az iratnak a felhasználása volt, amely Tóth Ilona ügyvédje, Kardos János hagyatékából került elő. A szerzők nagy tisztelettel írnak Kardosról, és korrektül idézik az általa leírtakat, amelyek azonban teljes egészében ellentétesek a per koncepciós elméletével, vagyis az általuk (is) képviselt Tóth Ilona-történettel. "A közvélemény sokáig abban a meggyőződésben élt, hogy az egész romantikus emberölési kísérlet kitalált dolog, és Tóth Ilona meg a társai csak kényszer hatása alatt tették meg és tartották fent a részleges vallomásukat. Ez a közhiedelem alaptalan. Az emberölés megtörtént, a beismert részletek a valóságnak megfelelnek, csak arról a lényegről van elterelve a figyelem, hogy arra az emberi szempontra mutatok rá, hogy a kémnek, mihelyt felismerték vagy felismerni vélték, kétségtelenül meg kellett halnia. Ebben a jelenlevők egyetértenek. Tóth Ilona is." Kardos - ahogy a kötetben fellelhető idézetekből egyértelműen kiderül - mindezek ellenére nagyon is szimpatizált Tóth Ilonával.
"[…] Kardos János [ügyvéd] utalásai, félmondatos megjegyzései egy további szempontra is felhívják a figyelmet: a per vezetése során mindvégig leplezett, az elérhető dokumentumokban egy az egyben nem tükröződő, de a háttérben meglévő súlyos politikai motivációkra" - írják a szerzők akik valószínűleg túlságosan is az olvasók sejtetések iránti fogékonyságára hagyatkoznak.
Volt-e külső beavatkozás?
Térjünk vissza a Kollár-ügy vizsgálatára. A szerzőpáros kénytelen elismerni, hogy a gyanúsítottak (Tóth, Gyöngyösi, Gönczi és a fiatalkorú Molnár József) a vizsgálati, az ügyészségi és a bírósági szakaszban többszörösen elismerték tettüket. Igyekeztek forrásokat találni arról, hogy a vallomásokat kényszerből tették. Az eredmény azonban meglehetősen csekély: "A vizsgálótiszt másképpen gépelte le a vallomásomat, mint ahogyan én mondtam. Nem mertem ellenszegülni, mert féltem." (Molnár József) "Rendőrségi jegyzőkönyvbe a vallomásomat másként vették be - más megfogalmazással -, mint ahogy én elmondtam." (Tóth Ilona) "Eddig azért nem tettem észrevételt, mert elégségesnek tartottam, hogyha a bíróságon elmondom. Az ügyészségen nem is kérdezték, és nekem nem is jutott eszembe." (Gönczi) Aki kutatja az '56-os pereket, igen gyakran olvashat ehhez hasonló vallomásrészleteket. Ezek a legkevésbé sem jelentik a vallomások kikényszerítését.
A vádlottak azt is tagadták, hogy az eljárás alatt bántalmazták volna őket (Gönczi azt is vallotta, hogy a szovjet katonák megverték, elfogásakor.) Arra vonatkozóan sincs egyetlen adat, hogy Tóth Ilonáék közül bármelyiküket is valamiféle tudatmódosító vagy másféle gyógyszerrel kezelték volna.
Ezt el is ismeri a szerzőpáros: "A verést, gyógyszeres kezelést igazoló, arra utaló dokumentumok hiányából [...] önmagában nem következik, hogy valóban nem történt külső beavatkozás." Következtetésük: "Így a jelenleg rendelkezésre álló iratok alapján ezt a kérdést egyértelműen eldönteni nem lehet." Konkrét fogódzó híján a szerzőpáros kénytelen kevéssé bizonyítható állításokat tenni: "[…] azoknak körében, akik Tóth Ilonát ismerték, illetve a pert nyomon követték, mind a mai napig egyaránt szívósan él az a meggyőződés, hogy Tóth Ilona súlyos fizikai, illetve pszichés bántalmazások következtében tört meg." Azok közül, akik benne voltak az ügyben, vagy közelről látták, ezt senki sem támasztja alá. Ezt követően a Jobbágyi Gábor-féle "néma talp" (gumibotozás) jelenséget említik, amely szintén nem bizonyított - a legcsekélyebb mértékben sem.
Dr. Nyírő Gyula és dr. Juhász Pál a szerzők által is idézett orvosi szakvéleményében ezt írta (1957. február 22.): "Mégis könnyen lehetséges, hogy a vádlott [Tóth Ilona] vallomása a maga egészében, minden részletében nem felel meg a valóságnak, ami nem tudatos ferdítés, hanem utólagos emlékezet-hamisulás. Sokszor teszi a vádlott vallomása azt a benyomást, hogy nem védekező jelleggel, sokszor még saját ártalmára is logikusnak igyekszik feltüntetni a heveny indulatban, külső és belső késztetés szinte ellenállhatatlan hatására elkövetett bűncselekményét." A szerzőpáros azt a következtetést vonja le a két orvos mondataiból, hogy "a maguk eszközeivel igyekeztek odatenni a kérdőjelet Tóth Ilona beismerő vallomásainak valóságtartalma mögé". Csak épp arra nem tettek utalást "a maguk eszközeivel", hogy Tóth Ilonát bántalmazták vagy gyógyszerezték volna.
Kardos János ügyvéd ezt írta visszaemlékezésében: "Hogy ennek a bőséges beismerő vallomásnak mi volt a kiváltó oka, megállapítható nem volt, nem is kutatta senki! Lehet, hogy Tóth Ilonka tisztalelkűsége, de az is lehet, hogy más!" Természetesen nem tudhatjuk, mit jelenthet ez a kitétel: "lehet, hogy más". Kardos a visszaemlékezését nem a nyilvánosságnak szánta, és - ahogy egyes részletekből kiderül - meg merte volna írni, ha tudomása van róla, hogy Tóth Ilonát bármilyen formában bántalmazták. Márpedig miért ne lett volna róla tudomása?
A szerzőpáros joggal írja, hogy a bírósági tárgyaláson a "vádlottak egymás után rögzített mondatai gyakran nem alkotnak koherens szöveget". Csak hát éppen a klasszikus sztálinista műperekben alkottak koherens szöveget "a vádlottak egymás után rögzített mondatai".
"Ha megnézi az egyetemista Tóth Ilonát és azt a fotót, ami a tárgyaláson készült róla, láthatja, hogy egy beesett, megszenv
edett, összetört arc néz magával szembe" - mondta M. Kiss Sándor a Magyar Nemzet riporterének. Ez bármelyik fogoly arcképeinek összevetésekor megállapítható, sőt például Angyal István vagy Iván Kovács László esetében még szembetűnőbb.
A szerzők szerint Tóth Ilona félt vizsgálójától, Szentgáli Istvántól és Kelemen Endre bírósági orvostól. Ez teljesen megalapozatlan állításnak tűnik. A rendelkezésünkre álló források alapján ki lehet jelenteni, hogy Tóth nem félt semmitől. Még az utolsó szó jogán is mert beszélni az igazságtalanságról: "Anyám itt van most a tárgyaláson, és arról értesültem, hogy az én ügyem miatt az állása is veszélyben forog. Ez nekem nagyon fáj, mert nem igazságos, hogy az ártatlan is bűnhődjön a bűnösért."
Vannak még apró momentumok, amelyekben a szerzőpáros lehetőséget lát állításának megerősítésére. Ezek azonban talán még az eddigieknél is kevésbé bizonyító erejűek. A fenti felvetések feltűnően csak Tóth Ilonával kapcsolatban szerepelnek e tanulmányban, akárcsak a korábbiakban. Az, hogy esetleg Gyöngyösinek is verték volna a talpát, vagy hogy Gönczit is tudatmódosító gyógyszerrel kezelték, fel sem merült.
Összefoglalva: ha fizikai és pszichikai kényszerítésre utaló levéltári forrás nem bukkant fel, ha a pertársakkal, börtöntársakkal készült rendszerváltás utáni interjúkban sincs ennek semmi nyoma, ha nem írt erről Kardos János ügyvéd sem, akkor viszonylag nagy biztonsággal leszögezhetjük: a vádlottakat nem érte ilyen sérelem.
A vizsgálat hiányosságai
A szerzőpáros joggal hívja fel a figyelmet arra, hogy a peranyag egyes részei nem maradtak fenn. A dátumbeli és más elírásokat a szerzőpáros a hatóság tudatos manipulációjának tartja, akárcsak a szervek részéről megmutatkozó felszínességet, lényegesebb és teljesen jelentéktelen kérdésekben egyaránt. Se szeri, se száma e kötetben a nyomozókat, bírákat ért megalapozott bírálatoknak. Csakhogy az ebből adódó következtetések rendre légből kapottak. Az ilyen vétségek tömegesen fordultak elő az '56-os perekben, különösen a megtorlás kezdeti szakaszában. A nyomozó szervek 1956. november 4-e utáni siralmas állapotáról a szerzőpárosnak pontos ismeretei vannak, e téma külön fejezetet is kapott kötetükben.
"A Tóth Ilona-per tárgyalása során is több, gyanús személyek elfogásáról, kihallgatásáról, sőt meggyilkolásáról szóló tanúvallomás született" - írják. "Ezeket azonban a per során nem tisztázták." Nyilvánvalóan tisztázódott a hatóságok előtt, hogy a Domonkos utcai kórházban a politikai ellenállásnak nem volt több áldozata, még ha e tisztázás fázisait nem is követhetjük a dokumentumokban. E kötetben, fakszimilében az is olvasható, hogy "[...] Angyal István 40 cm3 morfium injekciót adagolt, és úgy gyilkolta az elvtársakat. Ez az Angyal röpcédulákat is gyártott a Péterfy S. utcai kórház pincéjében." Ezenkívül: "[…] a Péterfy S. utcai kórházban feltehető, hogy sok szovjet tiszt és katona lett kivégezve [...] injekciókkal, és a holttesteket eltüntették a gyilkosok…" Mindezekből látszik, milyen szinten állt a nyomozás ekkoriban: a szervek kénytelenek voltak mindenféle bárgyú mendemondákra hagyatkozni. Képtelen állítás az, miszerint a nem tisztázott tartalmú vallomásoknak "a tárgyalás során csupán annyi szerepük maradt, hogy a sok szálon futó per a kívülállók számára nehezebben érthetővé, áttekinthetővé váljék".
"Polgár Erzsébetnek [Kollár István állítólagos menyasszonya] a különböző időpontokban felvett vallomásai nem egyeznek olyan kérdésekben sem, amelyeket már az 1957-es per idején is tisztázni kellett volna" - írják a szerzők. Polgár vallomás
részletei gyakran ismétlődnek a kötetben, sőt egy fejezet róla szól. Polgár valóban fontos tanú volt, kétségtelenül bőven vannak ellentmondások az általa elmondottakban. De arra sehol sincs bizonyíték, hogy ez bármiféle koncepciót szolgált volna. Ugyanilyen megalapozatlan következtetésekre jutnak Toracz Sándor esetében is. "[…] sem a nyomozati szakban, sem pedig a bíróságon, a Tóth Ilona-ügy folyamán Toraczot nem hallgatták ki, hisz "kényelmetlen ellentmondások" kerülhettek volna felszínre a vallomása során." (Toracz egy ellenállócsoport vezetője volt, e csoport tagjai vitték át Kollárt spicligyanús fogolyként a Domonkos utcai kórházba.)
A szerzőpáros azt is felveti: "egyáltalán nem kizárt, hogy a Tóth Ilona-pernek - akárcsak Dudásék perének - "koordinátáit és elvárt eredményeit" Szerov nyomozói határozták meg". Közismert, hogy a megtorlás első szakaszában fontos szerepet játszottak a szovjet nyomozók is. Ma már ismert, hogy 1956. november 30-án Malenkov vezetésével a szovjet vezetők - Szuszlov, Arisztov és Szerov - tárgyalást folytattak Kádárral és Münnichhel, és "egyetértettek" abban, hogy hat-nyolc veszélyes ellenforradalmárt azonnal hadbíróság elé kell állítani, mivel e testületnek jogában áll gyors halálos ítéleteket hozni a "szocialista törvényesség" jegyében. "A magyar elvtársak Szerov elvtárs segítségével" többek között Dudás Józsefet jelölték ki, Tóth Ilonáék közül senkit. Nem véletlenül, hiszen a forradalomban ismertté vált személyiségek közül választottak. De a szerzők felvetése egyébként sem releváns: a Dudás-pert sem lehet koncepciósnak nevezni.
Az áldozattal kapcsolatos kérdések
A szerzőpáros hosszú oldalakon keresztül elemzi a Kollár István személyével és halálával kapcsolatos tisztázatlanságokat is. Az alapos kutatásnak itt is ugyanaz a célkitűzése, mint az eddigiekben: minél több kérdőjel felmutatásával próbálják hitelteleníteni az egész "Kollár-ügyet".
A szélesebb értelemben vett tárgykörhöz nem egy, hanem két Kollár István tartozik, bár ez még mindig eggyel kevesebb, mint öt évvel korábban. A két Kollár István összemosásának kísérlete azonban nem verbális eszközökkel, hanem az illusztrációk - fakszimile dokumentumok - nagyszámú felhasználásával történt.
A történet egyik fontos szereplője "Colos" is, akit még most sem tudunk azonosítani. Természetesen e kötetben is szó esik róla: "Colos személye azért is érdekes, mert állítólag ugyanaznap vitték be a Domonkos utcába, mint Kollár Istvánt, csupán a hivatalos verzió szerint Colos kihallgatására délelőtt, míg Kolláréra délután került sor. [...] Olyan [1958-as] vallomás is található, amely szerint Kollárt délelőtt vitték be a női szállásról a Domonkosba." Ebből a szerzőpáros erre a következtetésre jut: "E vallomás tükrében még Colos és Kollár azonossága sem zárható ki."
Márpedig Kollárról fennmaradt annyi dokumentum - amelyeket egyébként e kötet is bemutat -, hogy nem lehet kérdéses a személye. (Noha elfogadjuk a szerzőpáros állítását, miszerint a Kollár fennmaradó képein látható rendfokozatok mind különböznek.) Egyetlen felvetés lehet csak, hogy ezeket a dokumentumokat és az azokkal kapcsolatos vallomásokat a hatóságok 1957 első hónapjaiban hamisan állították elő. Ez pedig - a szervek akkori lehetőségét ismerve, de egyéb más szempontból is - teljes képtelenség.
Gyakran ismétlődő probléma az áldozat azonosításával kapcsolatos levéltári hiányosságok kérdése. "Kollár István közeli hozzátartozói egybehangzóan azt vallották, hogy azonosították a halottat, a későbbiek során Kollár Istvánként elkönyvelt holttestet valójában senki nem azonosította." Ez igazolhatatlan és valószínűtlennek tűnő állítás. Talán helyesebb lett volna azt írni, hogy a holttest azonosításáról nem maradt fenn dokumentum. Hiszen a hozzátartozók egybehangzó vallomásai sokkal inkább az állítás tényszerűségére utalnak, mint hamisságra, aminek ez esetben semmi értelme nem lett volna.
Vári Andrá
s, a sógor az 1957. március 14-i tárgyaláson így vallott: "[…] december 22-e körül jártunk a bonctani intézetben, amikor is ott Kollárt felismertük." A szerzőpáros számára ez nem elég meggyőző: "Vári összes vallomásának szövegét többször, részletesen tanulmányoztuk. Az az állítás, hogy "láttam Kollár holttestét", az államvédelem törzsőrmesterének száját soha nem hagyta el. Vári fölöttébb óvatos volt." Bak Istvánné, Kollár unokatestvére ugyanekkor viszont szerintük hamisan tanúskodott, mivel azt állította, hogy felismerte a halottat. Ugyanis: "a halott felismeréséről szóló jegyzőkönyv - amely még 1956 decemberében történt - még csak a fényképről való felismerést tartalmazta". Ez is teljesen abszurd állítás. Nyilván sokkal valószínűbb, hogy elveszett egy felismerési jegyzőkönyv (vagy pontatlanul írták le az 1956. decemberi vallomást), mint az, hogy Bakné ennyire értelmetlen módon és ennyire könnyen ellenőrizhető kérdésben tett volna hamis vallomást.
Egyébként Bak Istvánné vallomásrészlete jelenti a legnagyobb talányt az egész Kollár-ügyben: "Felismertem a hullát [Kollárt], ugyanis bal mutatóujja hegyét baltával levágta, ez volt az ismertetőjele." Kétségkívül érthetetlen, hogy Kelemen Endre bírósági orvos és Földes Tibor igazságügyi orvosszakértő észrevették Kollár ujján a nikotinszennyeződést, de az ujjcsonkot nem. De még ebből sem következik az, hogy a per koncepciós lett volna. Feltűnő még, hogy a Kiss-M. Kiss szerzőpáros - Jobbágyi Gáborral ellentétben - egyszer sem hivatkozik Tamáska Lóránt orvosra, aki szerint a vitatott holttest egyértelműen Kolláré volt.
A rendőrség a megtorlás kezdetén igen gyengén teljesített, ahogy erről már volt szó. Nyilván csakis ennek tudható be, hogy a nyomozó hatóságokhoz már három jelentés is befutott a Kollár-ügyben, és mégis csak azt követően, két hét múlva keletkeztek a beismerő vallomások.
A szerzőpáros a vallomásokban elhangzott dátumbeli eltérések kapcsán is felteszi a szokásos kérdőjeleket. Abból, "hogy az állítólagos Kollár-gyilkosságot" az Élünk két szerkesztője közül Gáli József november 17-re datálta, és abból, hogy Obersovszky Gyula még kevésbé emlékezett az időpontra, vajmi kevés következik.
A lelkiismeretes kutatómunka mellett előfordul, hogy a szerzők látványosan félreviszik a történetet. Például egy tanúvallomás szerint "[…] a Landler J. u. 44. sz. I. emeletén meghalt egy öregebb ember, akit [...] a ligetben temettek el. Erről a Domonkos utcai kórházban is tudomást szereztek, "éppen azon az éjszakán, amikor állítólag a Kollár-gyilkosság történt". Ebből a szerzőpáros az alábbi következtetéseket vonja le: "Az öregember haláláról a Domonkos utcai kórházban is tudomást szereztek, meglepő módon éppen azon az éjszakán, amikor állítólag a Kollár-gyilkosság történt. [...] Kreitz István 1958-ban [...] tett vallomása szerint: "Megkérdeztem Tóth Ilonától és Gyöngyösitől, hogy milyen vércseppek vannak a folyosón. Tóth Ilona azt mondta, hogy egy öreg bácsi meghalt. […] láttam, hogy egy ember agyon van verve és szurkálva. Ekkor nem ismertem meg Kollár Istvánt, akit egyébként ismertem a női szállásról"." Itt a szerzők tényként rögzítik, hogy "a holttest egy öregemberé volt". Milyen alapon? Azért, mert Kreitz ezt vallotta? Vagy azért, mert a közeli Landler Jenő utcában egy vallomás szerint meghalt egy idős férfi, amiről Tóth Ilonáék is tudtak? A rekonstrukció-kísérlet még ennél is zavarosabb: a folytatásban a szerzőpáros megerősíti, hogy Kreitz ismerte Kollárt, ugyanakkor a lábjegyzetben arról írnak, hogy Kreitz "nyilván" egy másik "Kollár Istvánra célzott", aki egyébként Angyal István munkatársa volt.
Pedig leginkább a vallomásnak az a része feltűnő, hogy Kreitz látta volna a halott Kollárt. (Hogy vércseppeket látott a kórház folyosóján, önmagában még aligha maradt volna meg két év múltán is az emlékezetében.) Az eddigi források alapján egyértelműnek vehető, hogy a Kollár-ügy résztvevőinek sikerült észrevétlenül levinniük a holttestet. Nyilvánvaló, hogy másképp történtek volna a további események, ha tetten érik őket.
Egyéb megjegyzések
A kötet legelején a szerzőpáros fontos új kutatási eredményről számol be: Tóth Ilona nem 1957. június 27-én halt meg, ahogy ez a kivégzéséről készült jegyzőkönyvben olvasható - és ahogy ezt én is átvettem -, hanem június 28-án, reggel 6 óra 48 perckor. Ezt bizonyítja a Fővárosi Bíróság pecsétjével ellátott értesítés is, amely erre a dátumra rendelte el a halálbüntetés végrehajtását, valamint a halottvizsgálati bizonyítvány és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságához tartozó bejegyzés is |
|
Cím: |
|
Beszélő |
Évfolyam: |
|
11. évf. |
Szám: |
|
11. sz. |
Dátum: |
|
2006.11.01 |
Oldal: |
|
71-80. oldal |
|
|
|

|
|