Feljegyzés Molotov külügyi népbiztos és a magyar képviselők megbeszéléséről

[ Moszkva,] 1944. december 6.

V. M. Molotov naplójából

TITKOS

 

A magyar megbízottak fogadása

1944. december 6. 1 óra 45 perckor

 

Jelen vannak: Miklós [ Béla] vezérezredes, Faragho [ Gábor] vezérezredes, Vörös [ János] vezérezredes, Teleki Géza, Tarnay [ István] titkár, Nagy [ Imre] , Gerő [ Ernő] , V. G. Dekanozov, G. M. Puskin, B. J. Geiger, [ I. Z.] Szuszajkov vezérezredes, F. F. Kuznyecov vezérezredes, B. F. Podcerob tolmács.

 

Molotov kijelenti, hogy amennyire ő tájékozott, tegnap létrejött egy találkozó a Moszkvában tartózkodó magyar megbízottak és a moszkvai magyar demokratikus emigráció képviselői között, és ezen a Kuznyecov vezérezredesnél megtartott tanácskozáson egyetértés jött létre a magyar néphez intézendő deklaráció és az ideiglenes magyar nemzeti kormány megalakításának kérdéseiben. Molotov megkérdezi, helyesen informálták-e erről, és valamennyi itt jelen lévő magyar elfogadhatónak tartja-e az ideiglenes magyar kormány tervezett összetételét és a kormánynyilatkozat szövegét.

A jelen lévő magyarok fejbólintással és felkiáltással adnak igenlő választ Molotov kérdésére.

 

Miklós kijelenti, hogy valamennyien teljes mértékben egyetértenek a tervezett javaslatokkal.

 

Teleki kér szót és elmondja, hogy ő együtt akart működni a Szovjetunióval, de azután, hogy Molotov népbiztos november 16-án kijelentette, hogy a magyar delegáció eszményíti az elhunyt Teleki gróf politikáját, a szovjet kormány viszont nem eszményíti ezt a politikát, ő, Teleki, a fiú, aki az elhunyt apja iránt különleges érzelmeket táplál, felteszi a kérdést, együttműködhet-e a létrejövő magyar kormánnyal.

Molotov azt válaszolja, nem mondana igazat, ha azt állítaná, hogy ő, Molotov egyetért az elhunyt Teleki gróf politikájával, Teleki fia viszont nem mondana igazat, ha kijelentené, hogy egyetért Molotov tényleges álláspontjával. Molotov azt mondja, hogy mindenki kitarthat a véleménye mellett, és megkérdezi, hogy Teleki [ Géza] nem gondolt-e arra, hogy közeledjen a szovjet kormány nézőpontjához, vagy – lehetséges – abban reménykedik, hogy a szovjet kormány közeledik az ő álláspontjához.

Teleki azt feleli, hogy neki, aki jó emléket őriz apjáról, nehéz együttműködni a kormányzattal abban az esetben, ha ez az együttműködés személyes érzéseit sérti. Amennyiben a szovjet kormány az ő együttműködését mint Teleki Pál fiáét elfogadja, akkor ő szeretne együttműködni a Szovjetunióval.

Molotov azt válaszolja, hogy részünkről ezzel szemben nincs semmilyen ellenvetés, tekintettel arra, hogy Magyarország kormányában különböző politikai irányzatok és pártok képviselői fognak együttműködni.

Teleki aláhúzza, hogy egyetért az új kormányzattal való együttműködéssel.

Molotov elmondja, hogy a kialakult helyzetben a legjobb gyakorlati megoldás a következő lenne. Mindazoknak a személyeknek, akik az ügynek használni tudnak, haza kell utazniuk Magyarországra, és el kell kezdeni a munkát a helyszínen. Háború van, az idő drága. Megtalálták a közös platformot, ideje munkához látni.

Molotov bemutatja a jelen lévő magyaroknak Szuszajkov vezérezredest, s tudtul adta, hogy ő a 2. Ukrán Front Katonai Tanácsának tagja. Molotov elmondja, hogy Magyarország területén a Vörös Hadsereg egységei harcot folytatnak a német csapatokkal szemben, és Szuszajkov tábornok, Malinovszkij marsall legközelebbi segítőtársa fogja megteremteni a kapcsolatot a megalakuló magyar szervek és a Vörös Hadsereg között.

Molotov bemutatja a magyaroknak Puskin követet, rámutatva, hogy Puskin lesz a szovjet kormány politikai képviselője a magyar kormányzati szerveknél.

Azután Molotov bemutatja Geigert, Grigorjevnek nevezve őt és jelezte, hogy ő lesz Puskin munkatársa.

Molotov elmondja, hogy a szovjet kormány az itt tárgyalt kérdéseket gyakorlati jellegűnek tartja és úgy véli, ideje munkához látni. Az itt jelen lévő magyar képviselők legfőbb feladata az ideiglenes nemzetgyűlési választások megszervezése, amely megalakítja a kormányt. A helyszínen Szuszajkov tábornokkal történt egyeztetés alapján létre kell hozni a csoportot, amely a választásokat lefolytatja.

Molotov közli, hogy a Moszkvában tartózkodó magyar megbízottak közül egyalakinek itt kell maradnia, hogy tartsa a kapcsolatot a szovjet kormánnyal.

 

Miklós elmondja, hogy ezt a kérdést már megvitatták és e megbízottként Szent-Iványit jelölték ki.

Faragho megkérdezi, a szovjet kormány érvényesnek ismeri-e el azt a meghatalmazást, amelyet a három magyar Horthytól kapott a fegyverszüneti feltételek aláírására.

 

Molotov azt feleli, hogy a fegyverszünet megkötésének kérdését a megalakuló magyar kormány kezébe kell átadni, mivel Horthy jelenleg nincs Magyarországon, és nem ismeretes, hogy egyáltalán él-e.

 

Teleki ragadja meg a szót, és megkérdezi, tudni szeretné, hogy Szent-Iványit, Faraghot és őt, Telekit továbbra is az egyedüli személyeknek tartják-e, akik a fegyverszüneti szerződés aláírására felhatalmazással rendelkeznek.

Molotov azt válaszolja, hogy ezt a három személyt úgy tekintik, mint a fegyverszüneti szerződés megkötésével megbízott korábbi magyar delegáció tagjait.

Teleki elmondja, a következőket szeretné világossá tenni. Azt a kötelességet, amelyet a delegáltaknak – Szent-Iványinak, Faraghónak és neki, Telekinek – teljesíteni kell, Horthy kormányzó bízta rájuk a magyar királyság, a szent korona országa nevében. Ha neki, Telekinek ilyen kötelessége van, akkor azt teljesíteni kell. Amennyiben úgy érzi, hogy ezt nem tudja teljesíteni, akkor nem képes az új összetételű kormányban dolgozni. Nehéz ilyen döntést hoznia. Teleki úgy gondolja, hogy Magyarország, a szent korona országa nevében cselekedett, és teljesítenie kell azt a kötelezettséget, amelyet nem Horthy kormányzó bízott rá, hanem a magyar királyságot szimbolizáló szent korona nevében ruháztak rá. Teleki megkérdezi, a szovjet kormány elismeri-e a szent korona magyar királyságát.

Molotov azt feleli, negyedik éve folytatunk háborút ellene.

Teleki elmondja, hogy a kormányzó a feladatot a magyar királyság szent koronája nevében ruházta rá. Teleki felhatalmazással bír a fegyverszüneti egyezmény aláírására, és az előzetes feltételeket október 11-én a szent korona királysága nevében írták alá. Mint akkor Molotov népbiztos elmondta, ezeket az előzetes feltételeket a három szövetséges nagyhatalom jóváhagyta. Elfogadja-e ezeket az előzetes feltételeket a szovjet kormány?

Molotov azt feleli, hogy elfogadnák, ha Horthy kormányzó élne, de nem él. Október 11-e után történtek azok az események, amelyekről Teleki tud. A szovjet kormány segíteni akart Horthynak, hogy megkönnyítse a budapesti helyzetet, és leállította csapatai támadását a magyar főváros ellen. Ugyanakkor ezután Szálasi, Horthy kormányzó nevében cselekedve új kormányt hozott létre.

A szovjet kormány – folytatja Molotov – kész segíteni a magyar nemzetgyűlés és a magyar nemzeti kormány megalakításában. Molotov elmondja, úgy gondolja, a szovjet kormány hasznosan cselekszik, nem csupán a szövetségesek, de magának Magyarország szempontjából is, amikor segít ezeknek a szerveknek a megalakításában. Ha a magyarok létre kívánják ezeket a szerveket és ha képesek lesznek létrehozni, akkor a szovjet kormány segíteni fog. Amennyiben a magyarok nem kívánják megalakítani saját vezető szerveiket, vagy képtelennek bizonyulnak erre, akkor a szovjet kormányzat tenni fogja a dolgát.

Teleki kijelenti, hogy ő természetesen elfogadja a kormányban való részvételt, hiszen eljött a Szovjetunióba, és együtt akar azzal működni. Teleki hálás a népbiztosnak a magyarázatért, mivel világosan meg akarta érteni a kérdést, tekintettel arra, hogy visszatér Magyarországra, és találkozik számára ismeretlen emberekkel. Teleki tudni akarta, hogyan kell viselkednie a velük való beszélgetésekkor.

Molotov megkérdezi, van-e a magyaroknak valamilyen kérdésük hozzá.

Miután általános tagadó választ kapott, Molotov közli, hogy a szovjet kormány Kuznyecov vezérezredest bízta meg, hogy biztosítsa a jelen lévő magyar megbízottak sürgős elindítását Magyarországra. Ha az időjárás megengedi, repülőgéppel kell menniük, ha az idő nem teszi lehetővé, akkor vonattal kell elindulni.

Búcsúzáskor Molotov sikereket kíván az elutazóknak az előttük álló munkához.

 

A beszélgtés 1 óra 20 percig tartott.


Kérjük írja meg véleményét, javaslatait.

Utolsó módosítás: 2001. szeptember 4. kedd
Copyright © 2000 Az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítvány

Elejére