Február 1-én megszűnik a zsírjegy
1952. január 29.
A mai Magyar Közlönyben megjelent a belkereskedelmi és a begyűjtési miniszter együttes rendelete a zsiradékjegy megszüntetéséről.
A rendelet értelmében február 1-től a sertészsír, olaj és margarin az egész ország területén, jegy nélkül, a hivatalosan megállapított áron (sertészsír 35 forint, margarin 28 forint, olaj 24 forint) szabadon vásárolható. (MTI)
*
A zsírjegy megszüntetése, a zsír, olaj és margarin korlátozás nélküli szabad forgalma népi demokráciánk komoly sikere. Pártunk Központi Vezetősége és a minisztertanács december 1-i határozata előírta, hogy a zsírjegyet 1952. február 29-ig meg kell szüntetni. Pártunk, kormányunk nemcsak teljesítette ígéretét, de határidő előtt teljesítette: egy hónappal előbb kerülhetett sor a zsírjegy megszüntetésére.
A közellátás nehézségei közül annak idején éppen a magas zsírár okozta a legtöbb gondot a dolgozóknak, a zsírral üzérkedtek legarcátlanabbul a spekulánsok. Volt idő, amikor felháborítóan magasra, 110 forintra tornázták fel az árát. Kormányunk következetesen küzdött a zsír árának csökkentésért. A határozat idején 85 forint volt a szabad zsír ára, de utána megjelent az állami üzletek által forgalomba hozott, szabadon árusított zsír mégpedig lényegesen olcsóbb, egyre alacsonyabb áron. Fokozatosan, szinte hétről hétre szállt lejjebb az ár. Legutóbb 41 forintról 38 forintra csökkentették, úgyhogy már elenyésző volt a különbség az állami szabad árú és a jegyes zsír ára között. Most, a jegy teljes megszűnése után 35 forintért vásárolhatnak zsírt a dolgozók.
A zsírjegyet azért szüntethettük meg, mert munkásosztályunk, dolgozó népünk hatalmas eredményeket ért el a terv végrehajtásában, a szocialista építőmunkában; mert a dolgozó parasztság százezrei tettek becsülettel eleget törvényes, hazafias kötelezettségüknek; mert teljes sikerrel hajtjuk végre a párt és a kormány december 1-i határozatát. Ez az intézkedés újabb tanújele annak, mennyire céltudatos és előrelátó népi demokráciánk gazdasági politikája. A dolgozók örömmel és megelégedéssel fogadják ezt az új vívmányt, népgazdaságunk újabb jelentős eredményét.
(Közli: Szabad Nép, 1952. január 29. 2. o.)